Aikido

O-Sensei

O-Sensei - Morihei Ueshiba

Aikido’nun kurucusu Morihei Ueshiba, O-sensei 14 Aralık 1883’te doğdu. Hayatını korumak için birçok dövüş sanatları çalışmaya başladı. Yoğun antrenman onu mücadelede üstün kıldı. Dövüşte galip gelmenin bir anlamı olmadığını düşündü, aslında mücadelenin kendisinden uzaklaşmak istedi. 1925 ilkbaharında, O-sensei 41 yaşındayken bir deniz subayı ile sadece saldırı yolundan çıkarak yaptığı bir dövüş, savaş sanatlarında bir dönüm noktası oldu. 1942’ye kadar onun savaş sanatına resmi olarak Aikido ismi verilmemişti. O-sensei Aikido’yu, amacı “şiddeti önlemek” olan bir dövüş sanatı olarak geliştirdi ve hedefi daha barışçıl bir dünyaya katkıda bulunmaktı. 26 Nisan 1969’da 85 yaşında vefat etti.

 

Shoji Nishio Sensei

Shoji Nishio Sensei

Shoji Nishio sensei, 1927 yılında Amori’de dünyaya geldi. 1955 yılında aikido çalışmaya başladı. Daha önce Judo, Karate, Iaido ve Jodo çalıştı. Bu dövüş sanatlarından edindiği deneyimleri aikido tekniğine ekledi ve böylece onun dinamik aikidosu oluştu. Shoji Nishio Sensei, 8.Dan Şihan Aikikai, 7.Dan Iaido, 4.Dan Judo ve 4.Dan shinden shizen ryu karatedo seviyelerindeydi. O dünyanın en saygın Aikido hocalarından biridir. Nishio sensei 15 Mart 2005’te vefat etti.

 

 

Ichiro Shishiya Sensei

Ichiro Shishiya sensei

Ichiro Shishiya sensei 1947’de doğdu. 15 yaşından hocasının ölümüne kadar Nishio sensei’nin öğrencisi oldu. Ichiro Shishiya sensei, eğitim becerisi nedeniyle çok beğeniliyor. Onun kolay eğitim metodu insanları iyi bir ruh haline sokuyor. O, dojonun içinde veya dışında çok cömert ve açık görüşlü birisidir. Teknikleriyle aikido felsefesini çok iyi bir şekilde ifade ediyor. Shishiya sensei denge bozma ve dairesel hareketleri vurgular. Ayrıca tekniklerin acı vermemesi gerektiğini düşünür. Antrenman sırasında öğrencileri ile sık sık pratik yapar. Onun aikidosunun ne kadar yumuşak ve aynı zamanda güçlü olduğunu gördüğünüzde şaşırmaktan kendinizi alamazsınız.